Естрада

132 Results / Page 1 of 15

Background

Естрада

Шест песни и изведувачи во трка за Евровизија 2022, публиката ќе може да гласа за свој фаворит

Селектирани песните кои ќе се натпреваруваат во Националниот избор за песна и претставник на Евровизија 2022, соопштија од Македонската радио телевизија. Избраните 6 композиции, современи и оригинални авторски дела, за кои комисијата смета дека секоја од нив ги исполнува очекуваните критериуми за учество и претставување на МРТ и земјата на најпрестижната европска музичка манифестација - Евросонг, се следните: 1. Изведувач: Kaly Наслов на композиција: „LOVE AND LIGHT“ Автор на музика: […]

today21/01/2022 2

Естрада

Поштенска марка со ликот на Тоше Проески во пресрет на неговиот роденден

АД „Пошта на Македонија“ по повод роденденот на Тоше Проески, 25 јануари започнува акција – „Во чест и сеќавање на Тоше“ преку која може да се купи поштенска марка, посветена на легендарната музичка ѕвезда. Филателистичките производи ќе може да се нарачаат онлајн, преку електронската продавница на Пошта www.postashop.mk . Поштенските марки се вечен паметник. Таква е и поштенската марка посветена на Тоше Проески која Пошта ја издаде во чест на […]

today21/01/2022 2

Естрада

Aдел ги одложи концертите во Лас Вегас, половина од нејзиниот тим се заболени од Ковид-19

Адел сподели емотивно видео на Инстаграм во четвртокот, во кое со солзи во очите информира дека ги одложува концертите во Лас Вегас. 33-годишната пејачка заплака кога им соопшти на своите фанови дека е принудена да го одложи почетокот на нејзината многуочекувана серија концерти во познатиот хотел „Цезар Палас“ поради случаи на Ковид-19 во нејзината екипа. Адел призна дека се чувствува многу потиштена што не може да се качи на сцената […]

today21/01/2022 2

Естрада

Почина Мит Лоф

Американскиот пејач и актер Мит Лоф (Meat Loаf) почина на 74 години, потврдил неговиот агент. Како што пренесува „Гардијан“, причините за смртта не се познати. Музичарот роден како Марвин Ли Адеј почина на 20 јануари со сопругата Дебора до него. Знаеме колку им значеше на многумина и навистина ја цениме сета љубов и поддршка додека минуваме низ ова време на тага поради загубата на таков инспиративен уметник и убав човек, […]

today21/01/2022

Естрада

Греми-наградите презакажани за 3 април во Лас Вегас

Церемонијата на доделување награди „Греми“ во чест на врвните музички изведби е презакажана за 3 април во Лас Вегас, соопштија во вторникот (18 јануари) Академијата за снимање и „Си-би-ес“, телевизијата што го пренсува настанот радиодифузерот. Настанот требаше да се одржи на 31 јануари во центарот на Лос Анџелес, но организаторите го откажаа тој датум бидејќи Омикрон варијантата на Ковид-19 предизвика нов бран инфекции. Комичарот Тревор Ноа ќе биде домаќин на […]

today20/01/2022 3

Естрада

Долгот од 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои, Симеон вели ќе го плати ако куќата се даде на Министерството за култура

И по пет години од смртта на Есма Реџепова Теодосиевска, долгот за лекување во болницата „Аџибадем Систина“ со износ од над 14.000 евра сè уште не е подмирен. Симеон Атанасов, кој е едно од децата на Теодосиевски кои ги посвоија и кој беше менаџер на Есма до крајот на нејзиниот живот, во интервју за Бекстејџ потврди дека сметката не е платена и дека се понудил да ја плати целата сума. […]

today18/01/2022 2

Естрада

Ќе ги пее сите песни што ги отпеа во „Тома“: Голем концерт на Ацо Пејовиќ во Скопје

Моментално еден од најбараните и најслушани пејачи на Балканот, Ацо Пејовиќ со голем солистички концерт на 26-ти март ќе се претстави пред македонската публика. Концертот е закажан во спортската арена „Борис Трајковски“, а на неколкучасовниот концерт, миленикот на публиката ќе ги испее неговите најголеми хитови како што се: „Не питај“, „Да си ту“, „Година и јаче“, „Макар задњи пут“, „Неверна“ и уште многу други. Особено Пејовиќ последниве месеци е актуелен […]

today18/01/2022 2

EX-YU ЕСТРАДА

Чешка пејачка намерно се зарази со коронавирус и почина

Чешката пејачка Хана Хорка, противник на вакцинацијата против коронавирус, почина на 57-годишна возраст откако намерно се зарази со вирусот за да добие ковид потврда, соопшти нејзиното семејство. Нејзиниот син Јан Рек изјави за јавното радио iRozhlas.cz дека неговата мајка одбила да се вакцинира и намерно се изложила на вирусот со кој тој и неговиот татко, двајцата вакцинирани, се заразиле пред Божиќ. – Таа одлучи дека ќе живее нормално со нас […]

today18/01/2022 3

Естрада

Тијана Периќ наша претставничка на сајбер-фестивалот „Јунајтед вижн“

На новиот светски виртуелен забавен фестивал „Јунајтед вижн“, на кој учествуваат претставници од стотина земји од целиот свет, младата пејачка Тијана Периќ, со песната „Писмо“, ја претставува Македонија. Гласањето е во тек, а гласаат клубовите од сите земји што ја имаат лиценцата за учество. Македонскиот клуб го претставува Тијана (19), наедно и нашата земја. Тијана Периќ се занимава со музика уште од најрана возраст, одела во Нижото музичко училиште каде […]

today18/01/2022 2

0%