Естрада

Четири од фестивалите на Exit во трка за Европските фестивалски награди

today17/11/2022

Background
share close

Идејата за важноста на промоцијата и развојот на фестивалскиот туризам во нашиот регион штотуку доби нова потврда од едно од најпрестижните глобални признанија на музичката индустрија. Дури четири фестивали од Егзитовото семејство – EXIT, Sea Star, Sea Dance и No Sleep, се натпреваруваат за влијателните Европски фестивалски награди (EFA). На објавената листа, овогодишното издание на Exit се натпреварува за титулата „Најдобар голем фестивал“, награда која новосадскиот фестивал веќе двапати ја освои – во 2013 и 2017 година. Во трката за наградата „Најдобар фестивал од средна големина“ кој брои до 40.000 посетители дневно, се наоѓаат Егзитовите настани од земјите во регионов, кои претставуваат еден од најдобрите примери на извоз на креативните индустрии од Србија – црногорскиот Sea Dance фестивал од Будва, кој ова признание го доби за 2014 година и хрватскиот Sea Star фестивал од Умаг. Штотуку завршениот No Sleep фестивал, сѐ уште официјален носител на титулата „Најдобар нов европски фестивал“, за првпат е во конкуренција за „Најдобар фестивал во затворен простор“. Гласањето за Европските фестивалски награди отворено е за сите и ќе трае до 7 декември, на официјалниот сајт на Европските фестивалски награди, или преку линкот, со избирање на EXIT во категоријата „Best Major Festival“, избирајќи го Sea Dance или Sea Star фестивалот во категоријата „Best Medium-Sized Festival“, и избирајќи го No Sleep фестивалот во категоријата „Best Indoor Festival“. Гласовите на милионската публика ширум светот одлучуваат за победниците, а ним ќе им се придружат и гласовите од жирито, составено од водечки експерти во музичката индустрија. Победниците ќе бидат прогласени на 18 јануари следната година, на церемонијата за доделување награди на отворањето на фестивалот Eurosonic Noorderslag во Гронинген во Холандија. EXIT 2023 ВЛЕЗНИЦИТЕ ВЕЌЕ ВО ПРОДАЖБА! Следното издание на EXIT фестивалот ќе се одржи од 6 до 9 јули 2023 година на Петроварадинската тврдина во Нови Сад. Во продажба се early-bird влезниците по цена од 3999 ДЕНАРИ со 50% заштеда. Влезниците може да се купат преку сајтот на EXIT Фестивалот и на karti.com.mk .

The post Четири од фестивалите на Exit во трка за Европските фестивалски награди appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Пејачката на хитот „Killing Me Softly“ повеќе не може да пее

На соул пејачката Роберта Флек, најпозната по хитот „Killing Me Softly with His Song“, ѝ е дијагностицирана смртоносна болест која ја спречува повторно да настапува, пренесува „TMZ“. Нејзиниот менаџер изјави дека на пејачката и е дијагностицирана АЛС. Амиотрофичната латерална склероза, прогресивна болест, ја остави неспособна да пее и има потешкотии да зборува, но ќе биде потребно многу повеќе од АЛС за да се замолчи оваа икона, велат нејзините публицисти во […]

today17/11/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%