Естрада

„Ворнер мјузик“ ги доби правата за сите песни на Дејвид Боуви

today04/01/2022

Background
share close

Американската дискографска куќа „Ворнер мјузик груп“ ги откупи правата на целиот опус песни на британскиот рок пејач Дејвид Боуви (1947 – 2016). Договорот ги опфаќа издавачките права за сите 26 студиски албуми на музичарот и е вреден 250 милиони долари.

Среќни сме што музиката на Дејвид Боуви сега ќе биде во сигурни раце на „Ворнер чапел мјузик“ (подружница на музичкиот гигант) – изјави адвокатот Алан Грубман, кој ги застапува интересите на наследниците на рок-пејачот.

Неодамна, и американските уметници Брус Спрингстин и Боб Дилан, исто така, ги продадоа правата за сите свои песни на големи светски издавачки куќи за 500 милиони и 300 милиони долари, соодветно. Високата цена по која музичарите ја продаваат својата работа се должи на тоа што таа продолжува да носи голем профит. Песните на музичарите активно се слушаат на стрим-сервисите, се пуштаат на радио станици и се користат во филмови и реклами. Дејвид Боуви (роден како Дејвид Роберт Џонс) има освоено бројни музички одличја, вклучувајќи и неколку од американските „Греми“ награди. Според анкета на „Би-Би-Си“, Боуви е прогласен за „Најголем уметник на 20. век“ во Обединетото Кралство. Во 2004 година, списанието „Ролинг стоун“ го рангираше на 39. место на „100-те најголеми рок-уметници на сите времиња“, како и на 23. место на „100-те најдобри вокалисти на сите времиња“. Последниот албум на пејачот беше објавен на 8 јануари 2016 година – роденденот на уметникот. Тој почина два дена подоцна.

The post „Ворнер мјузик“ ги доби правата за сите песни на Дејвид Боуви appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Го начекаа на сред улица: Карлеуша Новата година ја дочека работно, а потоа се појави и фотографија од Душко

Новата 2022 година пејачката Јелена Карлеуша ја дочека на градскиот плоштад во Белград каде направи спектакуларно шоу за паметење. И додека таа ги забавуваше над 20-те илјади граѓани, сите се прашуваа каде е Душко Тошиќ. Додека едни на Инстаграм тврдат дека тој ја дочекал Новата година далеку од Србија, друга армија на фанови на двајцата вели дека сопругот на Карлеуша бил на нејзиниот настап во Белград. Ќерките Ника и Атина […]

today03/01/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%