Естрада

Во Крушево и на Гумење денеска ќе биде одбележан роденденот на Тоше

today25/01/2022

Background
share close

Со посета на вечното почивалиште на Тоше, со промоции, крводарителска акција, со доделување хуманитарни ваучери и со сценско-музички настан насловен „Ангел си ти“ во Крушево на Гумење и во неговата спомен куќа, ќе биде одбележан 41 роденден на нашата и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески. Тоше загина на 16 октомври 2007 година во сообраќајната несреќа кај Велика Градишка во Хрватска. Одбележувањата почнуваат со крводарителската акција во спомен куќата „Тодор Проески” на Гумење во Крушево, каде се и најавените настани. Акцијата ќе трае од 10 до 16 часот. Од 10.30 часот е промоција на книгата на Бојан Тодоровски и музичкиот настап на Никола Зацески со групата „Мелем“. Веднаш потоа, од 11 часот ќе биде промовирана збирката песни „1200 молитви за Тоше“, со музички перформанс на Горан Папаз. Напладне ќе бидат доделени хуманитарни ваучери, а од 12.30 часот е посетата на вечното почивалиште на Тоше на Гумење. Од 14 до 16 часот во Спомен-куќата на Тоше е музичко-сценскиот настан насловен „Ангел си ти“ во изведба на камерниот оркестар од Битола со пијано трио од Скопје и со солисти од Македонската опера и балет под диригентство на Владимир Димовски.

The post Во Крушево и на Гумење денеска ќе биде одбележан роденденот на Тоше appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Што ќе се случи со „Парни ваљак“ по смртта на Аки: Кој е единствениот човек што може да го замени? (ФОТО)

  Аки Рахимовски беше еден од најпознатите и најпрепознатливите пејачи на некогашната екс – ЈУ, денес регионална естрада. Откако пред неколку дена му биле вградени четири стента во загрепската клиника, Рахимовски во саботата колабирал додека бил на прошетка со сопругата во Ново Место, каде што живееше последните години и подоцна починал во тамошната болница. Аки следниот ден планирал патување во Македонија и посета на неговата мајка, која ги замолил пријателите […]

today24/01/2022 33

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%