Естрада

Влатко Стефановски по 40 години во МКЦ: Музицирањето пред домашната публика е секогаш предизвик

today17/03/2022

Background
share close

По точно 40 години, Влатко Стефановски се враќа во МКЦ со концерт, во рамки на одбележувањето на јубилејот 50 години Младински Културен Центар, во организација на Баги Комуникации и МКЦ. Влатко Стефановски ќе одржи концерт заедно со своето трио и неколку гости.

Концертот е закажан на 8 април, со почеток во 20 часот во сала 25 мај.

Интересно е што последен пат Влатко настапил во МКЦ во 1982, заедно со групата Леб и Сол а во последниве 40 години немал ниту еден свој концерт во оваа установа.

Среќен сум што ќе бидам дел од прославата на значаен јубилеј и што повторно ќе одржам концерт во МКЦ. Музицирањето пред домашната публика е секогаш предизвик, но кога по 40 години се враќате на местото каде што ви биле почетоците, тогаш навистина возбудата е голема, вели изјави Влатко Стефановски во пресрет на овој концерт.

Влатко Стефановски Трио го сочинуваат и Јан Стефановски на тапани и Иван Кукиќ на бас гитара, трио кое последниве години е доста активно и настапува речиси низ целиот свет. Спојот на искуството и младоста во ова трио се чини дека беше пресудно за одлична синергија и за огромен успех на сите настапи.

Неодамна „Кроација рекордс“ направи пресек на соло-кариерата на Влатко Стефановски и ја склопи во албум со најголемите хитови. Од „Каубојци и индијанци“ од истоимениот албум од 1994 до „Фанки џанки“ и „Огледало“ од неговото последно студиско издание „Тафталиџе шафл“, компилацијата содржи 17 песни.

Влезниците за концертот ќе бидат пуштени во продажба на билетарата на МКЦ и онлајн на bileti.mkc.mk.

The post Влатко Стефановски по 40 години во МКЦ: Музицирањето пред домашната публика е секогаш предизвик appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

„Банкрот блуз бенд“ се враќа со преработка на „Починка“ од Блаже Конески

По цели три децении, легендарната музичка група „Банкрот блуз бенд“ се враќа на музичката сцена со одличен музички проект. Сашо Гигов – Гиш, Петар Ренџов и Игор Атанасоски – Харе повторно ги споија своите музички таленти и ја обработија песната „Починка“ на Блаже Конески. Песната „Починка“ првпат беше изведена на „Скопскиот фестивал“ во 1976 година, а тогаш ја изведе хрватската пејачка Зденка Ковачичек. Прекрасниот текст на песната е произлезен од […]

today16/03/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%