Естрада

Украина главен фаворит на Евровизија: Секогаш кога во земјата има криза победува на Евросонг

today28/02/2022 9

Background
share close

Украина е главен фаворит на овогодинешната песна на Евровизија. Слично како кога Руслана победи во 2004 година благодарение на протестите на „Портокаловата револуција“. Така и сега победа се предвидува на групата „Kalush orkestra“ со песната „Стефанија“. https://www.youtube.com/watch?v=foqgjD_SNss Интересно е што на овој избор победи Алина Паш, која подоцна беше дисквалификувана бидејќи пред неколку години го посетила Крим кој сега е руски.

The post Украина главен фаворит на Евровизија: Секогаш кога во земјата има криза победува на Евросонг appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Украинската пејачка со тешко срце се откажа од Евровизија: Еве кој ќе ја претставува државата наместо неа (ВИДЕО)

Организацискиот одбор во Украина, одржа уште едни избори за Евровизија, па одлучи која песна ќе ја претставува нивната земја на овој натпревар во Торино, откако Алина Паш се откажа. Украина го испраќа оркестарот Калуш и песната „Стефанија“ во Италија. Водечкиот пејач на групата Олех Псиук беше воодушевен кога ја слушна веста. -Благодарни сме на сите што не поддржаа во финалето и ни дадоа место на евровизиската сцена. На секој човек […]

today28/02/2022 21

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%