Естрада

„Time” ново ремек дело на Никола Мицевски

today24/02/2022 37

Background
share close

По првиот сингл „Круг” нашиот композитор Никола Мицевски, денес го промовира и својот втор сингл насловен „ТИМЕ” кој е дел од неговиот албум „NEW ERA”. Како специјален гостин на овој проект учествува нашиот добро познат гитарист Дамјан Пејчиноски а видеото го изработи познатиот Даниел Јовески.

„Time" е инструментална композиција во синематик/ етно/рок/симфони правец, или популарно во World music правец, со призвук на филмска музика. Сублимација на моето цело досегашно музичко знаење и искуство. Музика преку која сакам да допрам до што поголем број на слушатели, музика која може да се слуша секаде во светот а притоа да е претпознатливо дека се темели врз дихот на македонската музика. Среќен сум што соработував со Дамјан Пејчиноски, гитарист од светска класа кој со својата изведба даде една друга димензија на мојата музика. Даниел Јовески повторно направи едно ремек видео со кое автентично и перфектно ја илустрираше мојата музика – Никола Мицевски

Музика и арр – Никола Мицевски Гостин: Дамјан Пејчиноски – гитара Снимено и продукција во студио XL Момироски Режија, сценарио и камера Даниел Јовески https://www.youtube.com/watch?v=7hT9PLTH7Gg

The post „Time” ново ремек дело на Никола Мицевски appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Руслана: Светот ќе ни помогне и ќе ја запре војната

Украинската пејачка Руслана, победничката на Евровизија во 2004 година, се огласи по повод рускиот напад на Украина. Таа во објава на Инстаграм истакна дека е сигурна дека светот ќе се обедини и ќе застане на страната на Украина. Дојде утрото. Мора да собереме сила и да разбереме дека војната против Украина започна. Сигурен сум дека светот ќе се обедини и ќе застане на страната на Украина. Работевме многу години за […]

today24/02/2022 12

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%