Естрада

Судот ја отфрли тужбата против „Нирвана“ од голото бебе на корицата на нивниот албум

today05/01/2022

Background
share close

Калифирниски Суд ја отфрли тужбата против музичкиот бенд „Нирвана“, поднесена oд Спенсер Елден, кој бил фотографиран гол како бебе за нивниот албум „Nevermind“. Елден лани ја тужеше рок-групата за сексуална експлоатација, оти сликата, наводно, претставува сексуална злоупотреба на дете. „Нирвана“ минатиот месец побара случајот да биде отфрлен бидејќи, како што велат, неговите аргументи немаат вредност. Аргументот на одбраната е дека Елден ја повторил сцената неколкупати заради пари, а и дека го истетовирал името на албумот на градите, па „ја искористил оваа слава и за да флертува со жени“. Адвокатскиот тим на Елден имаше рок до 30 декември да одговори на барањето на Нирвана. Одговор немаше, па судот го отфрли случајот, со можност за нова тужба во иднина.

The post Судот ја отфрли тужбата против „Нирвана“ од голото бебе на корицата на нивниот албум appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Три лица избодени со нож на концерт на Дара Бубамара во Белград

Три лица се избодени со нож за време на новогодишниот концерт на српската фолк пејачка Дара Бубамара во хотелот „Мајдан“ во Белград. Според Нова.рс, нападот се случил во тоалетот на хотелот. Набргу по нападот концертот бил прекинат, а во хотелот пристигнале голем број полицајци, како и брза помош. Едно лице е тешко повредено, но детали за тежината на здобиените повреди не се познати. Нападот наводно се случил после три часот […]

today05/01/2022 3

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%