Естрада

Среде Киев одржан концерт „Ода на радоста“

today10/03/2022

Background
share close

Музичарите од оркестарот „Киев-Класик“, кои останале во главниот град на Украина и по руската инвазија, се собрале во центарот на Киев за да одржат концерт на отворено, предводен од диригентот Херман Макаренко. Концертот беше пренесуван во живо на украинските ТВ канали и ја носеше пораката „Слободно небо“. Ова е нивната поддршка на повикот на украинскиот претседател Володимир Зеленски до западните земји да го заштитат украинското небо од руска агресија. Музичарите ја свиреа химната на Европа, „Ода на радоста“, украинската химна како и многу други дела.

The post Среде Киев одржан концерт „Ода на радоста“ appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Руслана до Илон Маск: Стани наш спасител!

Украинската пејачка Руслана Лизичко му упати порака на Илон Маск да ја спаси Украина и светот со својата технологија. Те предизвикувам, Илон! Ајде да ја искористиме твојата технологија за Марс овде на Земјата за да ја спасиме Украина и светот! Стани наш спасител“, му порача Руслана на американскиот милијардер и сопственик на компанијата „Тесла“, со видео во кое стои пред украинското знаме. View this post on Instagram A post shared […]

today09/03/2022 21

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%