Естрада

Со синглот „Врие Македонец“ Чиста околина го најавува новиот албум

today26/11/2021 66

Background
share close

Нова песна насловена како „Врие Македонец“ и цел нов албум ни подготвува хип-хоп колективот Чиста Околина. За нив 2021-та беше успешна година. Се вратија на сцената цели дваесет и пет години по објавувањето на култното деби „Новиот аспект на старата школа“ и го издадоа повратничкиот албум „Avant-garde Fatiguee“. Албумот беше поддржан од два сингла („Си играме со рапот“ и „Малку поети“), како и од дополнително албумско издание со инструментални верзии од песните. Слушнете ја песната на следниот линк: Чиста Околина остануваат доследни на својата бескрајна музичка љубопитност и во новата песна го спојуваат хип-хоп изразот со семплови од Драган Ѓаконовски – Шпато („Поздрав до оркестарот“), Телонаука совршена („Небо“), Анастасија („Гори“) и Алек Пејовски („Над истата темнина“). Ваквиот, навидум невозможен, колаж од музички стилови и влијанија, создава совршена подлога за експлозивниот, политички ангажиран текст, во кој бескомпромисно се занимаваат со безизлезноста во која, децении наназад, без престан тонат цели генерации. На „Врие Македонец“, Чиста Околина ги придружуваат Кацар и Вена, а миксер и продуцент на песната е Драги Иванов, кој свири и гитара. Наскоро ќе излезе и видео-спот за синглот, во режија на Иван Солунчев.

The post Со синглот „Врие Македонец“ Чиста околина го најавува новиот албум appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Tијана: Не се плашам од неверство, а еве и зошто

Зошто Тијана Дапчевиќ не се плаши од неверство е само едно од жешките прашања пејачката кои ги доби на жешкото столче на водителот Никола Трпковски. Новата епизода од новата сезона на популарната јутјуб-естрадна емисија веќе е објавена, погледнете ја тука: https://youtu.be/i6sumG2grj8The post Tијана: Не се плашам од неверство, а еве и зошто appeared first on Република.

today26/11/2021 2

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%