Естрада

Руслана: Светот ќе ни помогне и ќе ја запре војната

today24/02/2022 12

Background
share close

Украинската пејачка Руслана, победничката на Евровизија во 2004 година, се огласи по повод рускиот напад на Украина. Таа во објава на Инстаграм истакна дека е сигурна дека светот ќе се обедини и ќе застане на страната на Украина.

Дојде утрото. Мора да собереме сила и да разбереме дека војната против Украина започна. Сигурен сум дека светот ќе се обедини и ќе застане на страната на Украина. Работевме многу години за да го натераме светот да нѐ препознае како земја која со векови страда поради рускиот режим. Светот ќе ни помогне и ќе ја запре војната, ја започна својата објава Руслана на Инстаграм.

Таа додаде дека иако ситуацијата е исклучително тешка, се труди да остане смирена. Украинската пејачка ги повика сите кои се запознаени со официјалните информации да му помогнат на украинскиот народ.

Сега најважна е локалната територијална одбрана. Собирам информации како да го направам ова и ќе ги објавам на Инстаграм. Пријатели, пишете ми јавно или приватно! Ни требаат проверени информации. Ова е клучен момент, продолжи Руслана.

Претходните денови поранешната победничка на Евровизија во своите најави истакна дека ова е моментот кога уште повеќе верува во својата земја Украина.

Сега се молам како никогаш досега и му се молам на Бога да ни даде сила и вера, бидејќи ние само сакаме да живееме, а никој нема право да ни ја одземе земјата под ‘каков било мит’. Дури и од Мајдан, потребата да се молам за Украина… за сè светло и чисто, за нас, остана во моето срце. Слава на Украина, изјави украинската пејачка.

The post Руслана: Светот ќе ни помогне и ќе ја запре војната appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Голем концерт на Петар Грашо во Скопје: Многу хитови ќе се пеат во еден глас

После две цели години пандемија, карантини, изолации, стресни и неизвесни денови, време е навистина да уживаме. Да уживаме и да ги оставиме зад себе сите оние лоши денови… А бидејќи музиката е лек за душа, тогаш да ја лекуваме душата… По тој повод, една од најпопуларните музички ѕвезди на овие простори Петар Грашо ќе одржи голем солистички концерт во нашата метропола. Скопјани, па и цела Македонија ќе бидат привилегирани на […]

today23/02/2022 15

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%