Естрада

RIS FLOWER со песната “Flying To Berlin” во финалниот избор за претставник на Евросонг од Македонија

today29/01/2022 2

Background
share close

Песната“Flying To Berlin” на RIS FLOWER, во огромна конкуренција е избрана во финалната селекција од 6 песни кои ќе се натпреваруваат за претставник на нашата држава на Евросонг 2022г. во Торино, Италија.

“Flying To Berlin” е авторско дело (музика и текст) на Борис Цветановски А.К.А. RIS FLOWER, а аранжманот и аудио продукцијата се дело на врвните, светски реномирани, продуценти од Турција, Мустафа Чанбазлар и Арикан Сиракаја, кои воедно се и дел од тимот на Сертаб Еренер, победничката на Евросонг во Рига, Латвија.

Во изминативе десет години, Борис Цветановски А.К.А. RIS FLOWER, е најдобро препознатлив на македонската музичка јавност преку неговите енергични настапи во живо!

The post RIS FLOWER со песната “Flying To Berlin” во финалниот избор за претставник на Евросонг од Македонија appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Џез матине и концертeн настап на триото на Филип Букршлиев, актуелен добитник на наградата најдобар млад џез музичар

Скопскиот џез фестивал денеска со џез-матине ги промовирапе новите календари за 2022 година и концертeн настап на триото на Филип Букршлиев, во кое членуваат и Андреа Мирческа - контрабас и Славчо Коцев - тапани. Актуелниот добитник на наградата најдобар млад џез музичар во Македонија, Филип Букршлиев, е еден од најплодните и најангажираните актери на домашната џез-сцена. Името на овој извонредно талентиран скопски гитарист, композитор и импровизатор се наоѓа на повеќе […]

today29/01/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%