Естрада

Последната песна на Мерима Његомир објавена е ден пред нејзината смрт

today21/11/2021 23

Background
share close

Новата песна “Љубoвта трае“ која Мерима Његомир ја снимила со групата “Легенде“ објавена е на 19. ноември на Јутјуб каналот “РТС Забава – Официјален канал“ – Многу не радува оваа соработка, и со големо внимание се договаравме бидејќи Мерима е докажана музичка легенда и голем познавач. Верувам дека на публиката песната “Љубовта трае“ ќе и се допадне, онолку колку и на нас, како искусни музичари – рекол по повод дуетот Даша. – Оваа балада се одвојува од секојдневните изведувања – Мерима Његомир, инаку мецосопран, композицијата ја отпеала можеби прв пат во кариерата, гласовно пониско, во алт. Ја прифати таа моја идеа во дует со нашиот пејач, Никола Зекиќ, добивме исклучиво вокален спој – рекол за сајтот на РТС, фронтменот на групата “Легенде“. Фронтменот на “Легенде“ открил дека песната “Љубовта трае“ е објавена е на 20. ноември на Јутјуб каналот по желба на ќерката на Мерима. – Песмата “Љубовта трае“ е круна на нашето пријателство и објавена е по желба на ќерката на Марина. Песмата ја снимивме уште летото и чекавме да се сними спот пред да се објави, меѓутоа еден месец подоцна после снимањето Мерима за жал добила рак. Таа ме замоли сепак да снимиме спот, рече: “Ма ќе застанам јас на нозе, таман снимањето ќе ми дојде како релаксација од сето ова“. Со нас на РТС ја отпеа “Љубовта трае“ како изненадување и поради тоа ја ставивме таа снимка на Јутјуб во договор со ќерката на Мерима – раскажал Зоран Дашиќ.

The post Последната песна на Мерима Његомир објавена е ден пред нејзината смрт appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Славната пејачка искрено за болните моменти од младоста: Булимијата за малку ќе ми го уништеше животот

Американската пејачка Никол Шерцингер, поранешната вокалистка на групата „Пусикет долс“, откри детали за булимијата – пореметување предизвикано од неправилна исхрана, од кое страдаше на почетокот на кариерата. Како што истакнува во новото интервју за американските медиуми, Шерцингер решила да го сокрие проблемот од останатите членови на групата, што влијаело на се почестите несогласувања меѓу девојките и на крајот предизвикало нејзино распаѓање. Никол во една прилика, за еден британски магазин изјави […]

today21/11/2021 22

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%