Естрада

Почина музичарот и пејач Марк Ланеган

today23/02/2022

Background
share close

Влијателниот рок-музичар Марк Ланеган почина на 57-годишна возраст во својот дом во Киларни, Ирска. Смртта на гранџ-иконата беше потврдена и на неговиот Twitter профил.

Нашиот сакан пријател Марк Ланеган почина утрово во својот дом во Ирска. Омилениот пејач, текстописец, писател и музичар имаше 57 години, а зад себе ја остави сопругата Шели. Засега нема други информации, се вели во известувањето.

Ланеган беше пејач на „Скриминг трис“ од 1985 до 2000 година, а беше познат и по неговата работа со бендови како „Квинс оф Стоун Ејџ“, „Мед сизон“, „Гатер твинс“ и другите многубројни соработки. Иако не се причините за смртта, странските медиуми јавуваат дека тој боледувал од бубрежна болест. https://youtu.be/EW0MtKKF5Ow

The post Почина музичарот и пејач Марк Ланеган appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Бојана Стаменов ослабе 45 килограми

Бојана Стаменов важи за една од пејачките во Србија со најдобри гласовни способности, а својата популарност таа ја стекна кога ја претставуваше својата држава на Евровизија. Стаменов од своето прво јавно појавување на сцената се бореше со вишокот килограми. Неретко истакнуваше дека е голем хедонист и дека ужива во храната и дека не сака да држи диети. Меѓутоа, пејачката овојпат сите го шокираше со својата одлука и резултатот кој го […]

today22/02/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%