Естрада

Почина легендарниот тапанар на „ЈУ група“ и „Поп машина“ Раша Ѓелмаш

today10/28/2021

Background
share close

Рaтислав Раша Ѓелмаш, поранешен тапанар на Ју група, Поп машина и лидер на групата Зебра, почина во Белград на 72-годишна возраст. Ѓелмаш е роден на 26 јануари 1950 година во Белград, а својот прв интерес за музика го покажал во 1966 година, кога со своите врсници од училишниот оркестар ја основал групата Ангели. Во март 1972 година ја основа групата Поп машина со Роберт Немечек (бас), Зоран Божиновиќ (соло гитара) и Сава Бојиќ (соло, вокал). Поп-машината како нова белградска група со свој репертоар (дванаесет авторски песни) брзо станува забележана, популарна и неизбежна на белградската музичка сцена во седумдесеттите години на 20-иот век. Подоцна тој се сели во Силуете и на крај станува тапанар на тогаш веќе популарната ЈУ група, која ја сочинуваа браќата Жика и Драги Јелиќ. Во тие години Раша Ѓелмаш важи за најдобар млад белградски тапанар. Со ЈУ група доживеа голема популарност низ СФР Југославија. Во 1976 година ја напушта ЈУ група и ја формира Зебра. Со Зебра го издаде албумот „Велат дека таков е редот“ (1979), на кој свиреше на тапани и клавијатури и пееше. Во 1982 година, тој го издава соло албумот „Hot roсk“, на кој се појавуваат Ѓелмаш на тапани и вокал, Бата Костиќ на гитара и Лаза Ристовски на клавијатури. По објавувањето на албумот, Ѓелмаш се повлече од музиката и се посвети на автомобилските трки и на својот ресторан. Во 1989 година се враќа во ЈУ група и со бендот ги сними албумите „Трагови“ (1990) и „Рим 1994“ (1995 година). На крајот на 90-тите, тој ја напушти ЈУ група, повлекувајќи се од музиката.

The post Почина легендарниот тапанар на „ЈУ група“ и „Поп машина“ Раша Ѓелмаш appeared first on Република.

Written by: KissFM

Rate it

Previous post

Естрада

Бени Андерсон од „АББА“: Сега дефинитивно е крај за бендот

И покрај издавањето на новиот албум и новата турнеја, од поп-групата „АББА“ објавија дека конечно се распуштаат. Сепак, тоа ќе се случи по виртуелниот настап со свои т.н. „Аба-тари“ и другите планирани настапи. Тоа е тоа! Ова второ распуштање е различно од она во 1982 година. Тогаш не реков дека „АББА“ никогаш повеќе нема да се повтори. Но, сега можам да ви кажам: Овој пат е дефинитивно крајот! - изјави […]

today10/28/2021

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СЛУШАЈТЕ ГО РАДИО KISS FM ПРЕКУ ВАШАТА ОМИЛЕНА АПЛИКАЦИЈА

0%