Естрада

Почина Ендрју Вулфолк, еден од најголемите саксофонисти на сите времиња

today27/04/2022 4

Background
share close

Светот на музиката жали за смртта на Ендрју Вулфолк, саксофонист и историски член на Earth, Wind & Fire. Бендот, многу познат по песните неизбришливо запишани во историјата на музиката како September, се простува од Вулфолк- еден од најголемите саксофонисти на сите времиња. Смртта ја најави член на групата, пејачот Филип Бејли.

Го запознав во средно училиште и од тој момент брзо станавме пријатели и колеги од бендот. Неговото име е Ендрју Вулфолк и денес го загубивме по шестгодишната болест. Големи спомени. Голем талент. Забавен. Конкурентен. Освестен. И секогаш со стил. Се гледаме од другата страна, брат, напиша пејачот на групата на социјалните мрежи објавувајќи фотографија во негово друштво.

Ендрју Вулфолк почина на 71 година, но бил болен извесно време. Тој, всушност, шест години се борел против болеста која успеала да го оттргне од настапите. Вулфолк е роден на 11 октомври 1950 година во Сан Антонио, Тексас, а потоа се преселил со своето семејство во Денвер, Колорадо. Во 1973 година, по средбата со Филип Бејли во средно училиште, тој се приклучил на бендот. Тој ги живееше најдобрите години на групата, сведочејќи за успесите на златниот и платинестиот албум со огромни хитови како Head to the Sky на Powerlight во 1988 година. Збогувањето со бендот дојде по дваесет години, во 1993 година, но повторно настапувале заедно во некои прилики за некои турнеи.

The post Почина Ендрју Вулфолк, еден од најголемите саксофонисти на сите времиња appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%