Естрада

По смртта на Аркан настана песна посветена на него која Цеца не сакаше никогаш да ја отпее

today28/11/2021

Background
share close

Песната „Сонувам дека си повторно тука“ е напишана во 2001 година од рокерот Милиќ Вукашиновиќ. Рокерот откако ја компонираше песната веднаш по убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан, тој мислеше дека би било идеално време Цеца да ја отпее тогаш. Но, тоа не се случи, како што тогаш тврдеше рокерот, поради интервенцијата што тогаш ја направи веќе покојната Марина Туцаковиќ. Вукашиновиќ пред некое време на својот Фејсбук профил напиша:

Песната настана кога умре Аркан и Господ ја направи за Цеца, но таа никогаш не ја отпеа. На крајот песната ја отпеа Јована Типшин, а оваа балада зборува за трагичниот крај на љубовта.

Сонувам дека си тука повторно да ти ги бакнувам усните, сонувам дека си тука повторно да те гушнам уште еднаш. Сликите полека исчезнуваат, меморијата полека згаснува, ништо не се менува во мене – ова е рефренот од оваа песна што можете да го слушнете во продолжение:

The post По смртта на Аркан настана песна посветена на него која Цеца не сакаше никогаш да ја отпее appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%