Естрада

Оваа љубовна песна стана неофицијална тикток-химна за поддршка на Украина

today10/03/2022

Background
share close

На „Тик-ток“ деновиве се шират снимки од Украина пред руската инвазија, а во позадина на сите овие снимки свири иста песна – Another Love од музичарот Том Одел. Оваа љубовна песна стана неофицијална тикток-химна за поддршка на Украина. Песната на Одел, се разбира, нема никаква врска со Украина или војна. Станува збор за балада за пијано која ја опишува борбата за саканата личност. „Сакам да те одведам некаде за да знаеш дека ми значиш. Но, толку е ладно и не знам каде“, гласи стихот. Самиот Одел на „Тик-ток“ рече дека е почестен што неговата песна се користи во објавите за поддршка за Украина.

Да живее Украина. Ќе дојдам и наскоро ќе ја пееме заедно“, порача тој.

Британскиот кантавтор ја објави песната во 2012 година на својот прв EP Songs From Another Love. Another Love веднаш стана мегахит и до денес има повеќе од 660 милиони прегледи на „Спотифај“ и речиси 400 милиони прегледи на „Јутјуб“. https://www.youtube.com/watch?v=MwpMEbgC7DA&t=141s

The post Оваа љубовна песна стана неофицијална тикток-химна за поддршка на Украина appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Среде Киев одржан концерт „Ода на радоста“

Музичарите од оркестарот „Киев-Класик“, кои останале во главниот град на Украина и по руската инвазија, се собрале во центарот на Киев за да одржат концерт на отворено, предводен од диригентот Херман Макаренко. Концертот беше пренесуван во живо на украинските ТВ канали и ја носеше пораката „Слободно небо“. Ова е нивната поддршка на повикот на украинскиот претседател Володимир Зеленски до западните земји да го заштитат украинското небо од руска агресија. Музичарите […]

today10/03/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%