Естрада

Нов живот за една од најубавите песни на Александар Сариевски – „Ој овчарче“ во инструментална верзија на Џељо Дестановски

today13/12/2021

Background
share close

Aко со нешто треба да бидеме горди како народ, тоа е дефинитивно богатата музичка историја која ја имаме во изобилие. Особено важиме за народ кој со векови го негува својот фолклор и во рамки на него имаме илијадници песни кои се пеат и по многу векови од нивното создавање. Една од нив е познатата народна песна „Ој овчарче“ која пред многу години ја испеа легендарниот Александар Сариевски. Од тогаш па до денес, оваа песна сме ја слушале од многу изведувачи, а благодарение на феноменалниот музичар – зурлаџија и кавалџија Џељо Дестановски, таа доби и инструментална верзија. Со други зборови, таа уште еднаш доби крилја благодарение на инзворедниот Дестановски.

„Ој овчарче“ е песна стара од Александар Сариевски. Мене ми остави голем впечаток музиката секако и текстот кога ја слушнав прв пат и ми даде една голема инспирација да ја направам во мој стил во изведба со моите инструменти – зурлата и кавалот. Аранжманот е направен од Александар Јовевски и секако немам зборови колку е прецизен и професионален во својата работа, мое мислење е дека поубав аранжман немам слушнато досега, вели Дестановски.

За „Еј овчарче“, Џељо се потруди и сними прекрасен видеоспот на кој како режисер се потпишува познатиот Дарио Јанковиќ (Генерал Студио). Песната е снимена во студиото на Горан Мирковски.

Сакам особоено да се заблагодарам на Тони Каскаревски и Симона Велковска, дечињата од спотот: Симеон Митевски , Евгенија Митевска и Аксенија Миландинова. Големо благодарам и до фамилиите Митевски и Миладинови од С. Строиманци – Свети Николе и фамилија Гичеви од С. Немањици Свети Николе, вели познатиот музичар.

Инаку Џељо Дестановски позади себе има и албум со наслов „10 години дестанова ризница“ кој беше финансиран од Министерството за култура. Многумина Џељо го препознаваат и од групата „Круна“, со која исто така работат на нови проекти кои допрва ќе ја видат светлината на денот. Дотогаш, слушнете и уживајте во ова феноменално музичко ремек-дело на Џело Дестановски: https://youtu.be/VplbSwmDe3k

The post Нов живот за една од најубавите песни на Александар Сариевски – „Ој овчарче“ во инструментална верзија на Џељо Дестановски appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

ВИДЕО: Симона Поповска со новогодишен подарок, слушнете ја „За Нова Година“

Таа е една од најдобрите женски вокали кај нас, повторно актуелна со нови синглови. После песната на англиски јазик “Feel so good”, Симона ни спреми уште едно музичко изненадување по повод Нова Година и претстојните новогодишни празници. Се работи за специјална новогодишна песна насловена -“За Нова Година“. Песната е на продуцентот и Дј Ерик Фокс, додека текстот го напиша Рената Кралевска. Пратечките вокали ги отпеа Рената Кралевска, а гостин на […]

today13/12/2021

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%