Естрада

Македонските пејачки полудеа по „Полноќ“, ова се нивните верзии на песната од „Тома“

today05/01/2022

Background
share close

Како и самиот филм, така и песната „Полноќ“ од „Тома“ е вистински хит во Македонија. Таа не е вистинска песна од Тома Здравковиќ, туку е новокомпонирана од српскиот музичар Жељко Јоксимовиќ, кој ја напишал со помош на легендарниот Предраг Живковиќ Тозовац, кој навистина пишуваше и за Силвана Арменулиќ во минатото. Желбата на тимот беше песната да биде „народна, од тоа време“, т.е. да звучи што поавтентично и пред се да ја покаже блискоста меѓу Силвана и Тома, иако во вистинскиот живот тие никогаш не биле заедно, ниту пак снимиле песна. https://youtu.be/tHlJAPa55E0 Понесени од емоциите и на песната и на филмот, дел од македонските пејачки ја препеаја „Полноќ“. Eве како звучат Антониа Гиговска и Лина Пејовска:

View this post on Instagram

A post shared by ANTONIA GIGOVSKA (@antoniagigovskaa)

View this post on Instagram

A post shared by Lina (@pejovskalina)

The post Македонските пејачки полудеа по „Полноќ“, ова се нивните верзии на песната од „Тома“ appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Судот ја отфрли тужбата против „Нирвана“

Судот во Калифорнија ја отфрли тужбата против музичкиот бенд „Нирвана“ oд Спенсер Елден, кој бил фотографиран гол како бебе за нивниот албум „Nevermind“. Елден лани ја тужеше рок-групата за наводна сексуална експлоатација, оти сликата, наводно, претставува сексуална злоупотреба на дете. „Нирвана“ минатиот месец побара случајот да биде отфрлен бидејќи, како што велат, неговите аргументи немаат вредност. Аргументот на одбраната е дека Елден ја повторил сцената неколкупати заради пари, а и […]

today05/01/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%