Естрада

Лејди Гага: Русите беа и останаа глупави, требаше да ме уапсат кога имаа шанса

today27/04/2022

Background
share close

На социјалната мрежа Твитер кружи видео кое наводно било направено за време на џез-настапот на Лејди Гага во Вегас, во кое пејачката ѝ се обраќа на официјална Москва, прашувајќи зошто не била уапсена кога имале прилика, алудирајќи на концертот што го одржала во 2012 година во руската престолнина. Додека седнува на клавирот и ја започнува приказната за Русија и Владимир Путин, Лејди Гага ѝ вели на публиката: „Русите беа и останаа глупави“. Потоа продолжува: „Требаше да ме уапсат кога имаа шанса“, по што се слушнале врисоци и аплаузи.

Lady Gaga: “They should’ve arrested me in Russia when they had the chance” pic.twitter.com/2g6FcR9Et8

— Gaga Daily (@gagadaily) April 25, 2022

Под видеото од Вегас, на Твитер се појави и исечок од концертот во Москва, на кој алудирала Лејди Гага, а кој се одржал во 2012 година, како дел од нејзината турнеја „Born This Way“. Тогаш бил во план контроверзен руски закон со кој се забранува „промоција на хомосексуалноста“, поради што пејачката била предупредена дека, како личност која ја поддржува ЛГБТ заедницата, може да биде уапсена. Всушност, албумот на Гага, по кој турнејата го добила името „Born This Way“, е посветен на ЛГБТ заедницата, а насловната песна го содржи текстот: „Не е важно дали си геј, лезбејка, транс, бидејќи така си роден“. https://www.youtube.com/watch?v=6ZpacTYMyk0

The post Лејди Гага: Русите беа и останаа глупави, требаше да ме уапсат кога имаа шанса appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Повици за дискфалификација на Констракта поради масичките во форма на „Z“, за РТС тоа е злобно

Претставничката на Србија на Евровизија, Ана Ѓуриќ Констракта се најде на мета на критики од корисниците на социјалните мрежи поради масата во форма на буквата „Z“, која се поврзува со руската агресија врз Украина. РТС објави фотографии од Констракта на кои таа седи и ги мие рацете. Пред него има две маси во форма на буквата „Z“. Брзо се појавија коментари и прашања за тоа кој ги избра масите во […]

today27/04/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%