Естрада

Концерт на GAZORPAZORP, св.Псета и ООHS вечерва во МКЦ

today26/02/2022 6

Background
share close

Вечерва, со почеток од 20 часот во МКЦ ќе се одржи концерт на бендовите GAZORPAZORP (Белград), св.Псета (Белград) и ООHS (Софија). Газорпазорп е еден од најпотентните гитарски бендови на новата генерација на Балканот. Како претставници на новиот бран српски бендови, кои полека и сѐ позабележително ја преземаат палката од рацете на постарата генерација гитарски бендови во регионот, разиграните млади момчиња играат на оригиналноста и автентичноста. Во април 2018 година, тие го издадоа своето дебитантско ЕП, едноставно насловено „EP # 1“ со хиперенергични песни, полни со дисторзии и рапави вокали. Во декември 2020 година, Газорпазорп го објави EP-то „Од воздух и сонце“ (Moonlee Records), кое носи пет свежи песни, полни со младешки дух, разиграност и страст. Покрај очигледните влијанија на бендовите како што се Репетитор или Мец, нивниот нефатлив звук ја комбинира впечатливата моќ на ноиз-рокот, комплексноста на мат-рокот, постпанк разиграноста и експерименталноста на психоделичниот рок, комбинирајќи ги и англо-американските и регионалните музички традиции. Со својата современа рок-естетика, Газорпазорп е поставен рамо до рамо со актуелните бендови како што се Squid, Black Midi, Oh Sees, Protomartyr и Tropical Fuck Storm. И покрај младоста на бендот, постои јасен зрел и префинет пристап кон аранжманите на песните, кои со неверојатна леснотија скокаат од експлозивни напади на лудило во лебдечки мирни пасажи и назад. Газорпазорп е гласот на новата генерација на препознатливиот белградски шарм, а пред сѐ фантастичен бенд, кој ја продолжува традицијата на регионална музичка бескомпромисност! „Во помалку од една минута можете да приметите колку св.Псета се бесни и разуздани, свират како ништо пред нив и да не постоело, а откако ќе ги слушнете тие песни, веќе не е ни проблем доколку ја снема целата музика од иднината“ – Helly Cherry OOHS! е бугарско-либански космички lo-fi поп-ентитет базиран во Софија. Зад себе имаат две лимитирани касетни изданија за Amek Collective, “Tropic of Cancel” и ѕвездениот “Plutonic Love Songs”. OOHS! имаат настапувано покрај Follakzoid, Moonwalks и VVhile, но и во бројни локални концерти организирани од Alarma Punk Jazz, Amek Collective, Indioteque, Blood Becomes Water и други независни промотери. Овој настап ќе им биде прв настап во живо од 2020 како и прв воопшто настап во Скопје. Билетите по цена од 250 денари се достапни на билетарница во МКЦ и онлајн преку bileti.mkc.mk. Настанот ќе се реализира согласно актуелните протоколи за организирање настани во затворен простор.

The post Концерт на GAZORPAZORP, св.Псета и ООHS вечерва во МКЦ appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Русија исфрлена од Евровизија

Русија нема да учествува на годинашната Евровизија во Торино откако Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ја исфрли од натпреварувањето како резултат на воената инвазија во Украина. Ова следува само ден откако ЕБУ кажа дека Русија сигурно ќе учествува, опишувајќи ја Евровизија како неполитички културен настан. Ние остануваме посветени на заштитата на вредностите на ова културно натпреварување кое промовира меѓународна размена и разбирање, се вели во соопштението на ЕБУ. Украинската државна радиодифузија […]

today25/02/2022 17

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%