Естрада

„Калуш оркестра“ му се заблагодари на Борис Џонсон за посетата на Киев

today13/04/2022 3

Background
share close

Украинските претставници на Евровизија му се заблагодарија на британскиот премиер Борис Џонсон за посетата на главниот град на нивната земја, Киев. Фаворитите за победа на натпреварот за песна на Евровизија, што ќе се одржи следниот месец, добија специјална дозвола да ја напуштат земјата поради настапи во Тел Авив и Амстердам. Говорејќи за „Би-би-си радио 1 њусбит“ , фронтменот на бендот „Калуш оркестра“, Олех Псиук, рече дека може лично да ја почувствува поддршката на британскиот премиер во војната против Русија. Бендот треба да се врати во Украина подоцна оваа недела.

The post „Калуш оркестра“ му се заблагодари на Борис Џонсон за посетата на Киев appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

„Ју Ту“ , Мадона, Елтон Џон, Кети Пери, Селин Дион, Били Ајлиш…собраа над 10 милијарди долари помош за Украина

Боно и The Edge од U2, Били Ајлиш, Мадона, Кејси Масгрејвс и Брус Спрингстин беа меѓу ѕвездите кои се појавија на директниот пренос на Global Citizen’s Stand Up For Ukraine викендов, настан кој ги повика светските лидери да ветат средства и помош за бегалците, среде руската инвазија. Според извештајот за влијанието на Global Citizen, преносот во живо заработи над 10,1 милијарди американски долари заветени грантови и заеми. На уметниците погоре […]

today12/04/2022 4

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%