Естрада

„Калуш оркестра“ му се заблагодари на Борис Џонсон за посетата на Киев

today13/04/2022 13

Background
share close

Украинските претставници на Евровизија му се заблагодарија на британскиот премиер Борис Џонсон за посетата на главниот град на нивната земја, Киев. Фаворитите за победа на натпреварот за песна на Евровизија, што ќе се одржи следниот месец, добија специјална дозвола да ја напуштат земјата поради настапи во Тел Авив и Амстердам. Говорејќи за „Би-би-си радио 1 њусбит“ , фронтменот на бендот „Калуш оркестра“, Олех Псиук, рече дека може лично да ја почувствува поддршката на британскиот премиер во војната против Русија. Бендот треба да се врати во Украина подоцна оваа недела.

The post „Калуш оркестра“ му се заблагодари на Борис Џонсон за посетата на Киев appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%