Естрада

Хитовите на Тоше Проески и Аки Ракимовски засекогаш во срцата

today20/02/2022 3

Background
share close

Два концерти под наслов „Засекогаш во срцата“ викендов се одржаа во Центарот за култура во Битола. Станува збор за традиционалниот музички проект „Засекогаш во срцата“ кој веќе четврта година се одржува во чест на Тоше, а годинава беше посветен и на неодамна починатиот фронтмен на групата „Парни Ваљак“, Аки Ракимовски, кој летово токму во Битола одржа еден од своите последните концерти со Камерниот оркестар од Битола. Камерниот оркестар со кој диригира Владимир Димовски, придружуван од хорот на Државното музичко училиште од Битола, во кое учеше Тоше Проески на сцената маестрално ги следеа музичките ѕвезди кои прифатија да настапат на двата концерти. На сцената застанаа Александра Јанева, Ламбе Алабаковски, Каролина Гочева, Виктор Апостоловски, Јана Бурчевска, Александар Тарабунов, Димитар Андоновски, Нико Ѓоргиевски, Бојан Стојков…а публиката имаше можност да ужива во големите хитови на Тоше и Аки пеејќи ги во еден глас, во концертот кој траеше повеќе од час и половина, но публиката со долги аплаузи не се откажуваше од бисеви на самиот крај. Концертите се во организација на Центарот за култура од Битола и како проект, веќе четврта година се во годишната програма поддржани од Министерството за култура.

The post Хитовите на Тоше Проески и Аки Ракимовски засекогаш во срцата appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

ДНК со голем концерт ќе прослави 20 години постоење

ДНК годинава слави јубилеј – 20 години постоење на домашната музичка сцена, па по тој повод најавија голем јубилеен концерт кој ќе се одржи во арената „Борис Трајковски“. Одржувањето на концерт е извесно и потврдено, нејасен е ставот на Министерството за култура за неподдржување на домашните артисти. По тој повод ДНК (Панчо и Андреј) испратија реакција која ја пренесуваме во целост. Драги наши, Оние кои не пратат и следат знаат […]

today18/02/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%