Естрада

Бугарија на детската Евровизија ќе се претстави со песна на македонско-бугарски тим предводен од Васил Гарванлиев

today19/12/2021

Background
share close

Десислава Димитрова и Мартин Стојанов денеска ќе ја претстават Бугарија на детската Евровизија, која се одржува во Париз. Бугарската песна за детската Евровизија е создадена од бугарско-македонски тим, кој се состои од претставникот на Евровизија 2021 на Македонија, Васил Гарванлиев, Давор Јордановски, Весна Малинова и Стан Стефанов, кој е автор на текстот на песната. Во специјална порака кон бугарската публика за време на претставувањето на заедничката песна Васил Гарванлиев изјави дека проектот е своевиден мост на Балканот.

Многу се радувам дека сум дел од бугарскиот тим за Детската Евровизија 2021 – изјави Гарванлиев и истакна дека верува оти нема граници во музиката и во обидите со љубов и соработка да се надмине омразата.

Гарванлиев порача дека ова е еден мошне добар проект со големо значење. Ова е прво учество на Бугарија на детската Евровизија, по петгодишната пауза.

The post Бугарија на детската Евровизија ќе се претстави со песна на македонско-бугарски тим предводен од Васил Гарванлиев appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Горан Папаз објави преработка на „Го молам ноќва небото“ од Тоше Проески

Саксофонистот Горан Папаз објави преработката на песната „Го молам ноќва небото“ од Тоше Проески. Како продуцент и гитарист на песната се потпишува Танче Гроздановски, пијаното го отсвире Иван Еминовиќ а вокалот е на Андреа Гроздановска. – Маестро Григор Копров кој е автор на музиката и еден од најдобрите текстописци кај нас, Огнен Неделковски, несебично дадоа дозвола за да се направи оваа преработка – информираше Папаз. Песната е снимена во студиото […]

today18/12/2021

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%