Естрада

„Боже си дојдов дома, во земјата на мојот татко“: Синот на Аки Рахимовски по 35 години дојде во Македонија

today31/01/2022 2

Background
share close

Кристијан Рахимовски (40), вчера пристигна во Скопје, во градoт каде што живееше неговиот татко, легендарниот пејач Аки Рахимовски, кој почина пред девет дена. Денеска со министерката за култура ќе патува за Крушево, да го посети вечното почивалиште на Тоше Проески. Во краткиот разговор за „Женски магазин“ открива дека кога се симнал од авион го обзеле безброј емоции.

Само што зачекорив на македонското тло почнав да плачам. Му реков на мојот менаџер „Боже јас си дојдов дома, во земјата на мојот татко“. Последен пат бев во Скопје пред 35 години. Дојдов приватно, да ја посетам баба ми и роднините, вели тој.

The post „Боже си дојдов дома, во земјата на мојот татко“: Синот на Аки Рахимовски по 35 години дојде во Македонија appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

„Ју-ту“ со ново видео им оддадоа почит на жртвите од „Крвавата недела“

Ирската рок група „Ју-ту“ им оддаде почит на жртвите на „Крвавата недела“, синоќа, на денот кога пред 50 години британски војници пукаа врз мирни демонстранти во Cеверна Ирска и убија 13 луѓе. Бендот објавуви и нова верзија на нивната позната песна „Недела, крвава недела“ (Sunday Bloody Sunday) на својот интернет-простор. Видеото е проследено со сцени од настанот. https://www.youtube.com/watch?v=_xHNDiZQv6w Предводени од семејствата на жртвите, во текот на вчерашниот ден, стотици луѓе […]

today31/01/2022 8

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%