EX-YU ЕСТРАДА

Беше голем другар со Тома Здравковиќ: Тозовац не можеше да си прости што еднаш се степале во соба

today05/01/2022 1

Background
share close

Тома Здравковиќ, кој почина на 30 септември во Белград, е човек познат како боем и човек со најголема душа на естрадата, кој зад себе остави голем број спомени и анегдоти со своите колеги со кои често се дружеше и заглавуваше по кафеани. Еден од неговите најдобри пријатели на естрадата беше Предраг Живковиќ Тозовац, кој честопати со носталгија зборуваше за својот колега, кого многу го сакаше и почитуваше.

Не мислам дека Тома беше боем. Тој беше голем уметник, одличен пејач, боженствне поет, Многу ми е жал што така прерано умре. Беше голем кавалер. Ако тоа е боемштина – ајде, беше и боем. Само, Тома ги спои двете работи што се опасни по живот. Сакаше да пие и немаше граница – раскажуваше Тозовац.

Тој со тага си спомнуваше за една непријатна случка со Тома во моменти кога се обидувал „да го тргне од чашката“.

Еднаш се обидов и тој ме нокаутираше. По еден наш настап го чекаа некои момци со коишто сакаше да оди да пие. Едвај го одвлеков до собата и таму се степавме. Ме удри толку силно, што мислам дека ме нокаутира. Тогаш два-три-четири пати добро го расшамарав и тој се смири. Седев во собата уште околу еден час, кога тој конечно заспа затоа што знаеше дека треба да продолжиме понатаму со турнејата – раскажуваше Тозовац, пред скоро една деценија.

The post Беше голем другар со Тома Здравковиќ: Тозовац не можеше да си прости што еднаш се степале во соба appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Се уште не е пронајден фанот на Карлеуша кој влета во клубот каде што таа настапуваше

Пред познатиот ноќен клуб „Касина“ во Белград се случил инцидент, при што нема повредени, но причинета е поголема материјална штета. Полицијата привела едно лице, а по друго интензивно трага. Инцидентот се случил на настапот на Јелена Карлеуша. Еден од гостите се качил да танцува со пејачката. Реагирало обезбедувањето кое го извадило гостинот надвор. Гостинот им се заканил на обезбедувањето во клубот дека ќе им покаже кој е кој Потоа со […]

today05/01/2022 5

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%