Естрада

„АББА“ објавија спот за „Чикитита“

today21/03/2022 2

Background
share close

Легендарниот шведски бенд „АББА“ објави нов спот со стхови за нивниот хит „Чикитита“ (Chiquitita). Песната, инаку, е водечки сингл од албумот „Вуле-ву“ (Voulez-Vous) од 1979 година и е една од најуспешните во историјата на бендот. „Чикитита“ е еден од ретките синглови на „АББА“ објавени без посебен видеоспот. За видеото е користена телевизиска верзија на песната, снимена од „Би-Би-Си“ во Швајцарија, во 1979 година. Во него бендот ја изведува песната на планинска падина со снешко во позадината. „АББА“ неодамна повторно се обединија за да го издадат „Војаж“ (Voyage) – деветтиот студиски албум на бендот и прв по 40 години. Најавено е и ново концертно искуство со нивните дигитални аватари, придружени од бенд во живо. Првиот концерт ќе се одржи на 27 мај.

The post „АББА“ објавија спот за „Чикитита“ appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

„A place to bury strangers“ вечерва во МКЦ

Вечерва, со почеток од 20 часот во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи концерт на американскиот бенд „A Place To Bury Strangers“. „A Place To Bury Strangers“ третпат гостуваат во МКЦ во последниве 10 години. Овој пат, во рамки на европската турнеја го промовираат новиот албум „See Through You“. Пред нив, ќе настапи поддржувачкиот акт – „PLATTENBAU“, меѓународна четворка базирана во Берлин. Билетите по цена од 300 денари се […]

today21/03/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%