EX-YU ЕСТРАДА

Во „Ѕвездите на Гранд“ не смеат да се пеат нивните песни! Член на жирито отворено откри и кој бара 1000 евра од песна

today23/02/2022

Background
share close

Познато е дека во „Ѕвездите на Гранд“ за време на натпреварот се слушаат песни на различни изведувачи, некои од нив дури и изведени во различен аранжман. Сепак, членот на жирито Ѓорѓе Давид открива дека сега има проблем со некои негови колеги околу изведбата на песните и отворена проговори за кого станува збор. – Во претходниот период работев многу со деца. Доживеавме некои шокови искрено, бидејќи има некои автори кои се идоли со генерации, а забранија емитување на нивните песни овде во „Гранд“. Децата со многу љубов ги избираат тие песни, баш нивните, а кога ќе дојдеш во ситуација некој да бара 1.000 евра по песна, за да се изведе неговата песна овде на натпреварот, тогаш тоа е „шамар“. Ќе дадам се од себе сите овие луѓе да им ги апострофирам на децата за едноставно да знаат какви се моите колеги. Страшно сум навреден и повреден – разочарано вели Давид. Ѓорѓе не сакаше да испадне дека зборува залудно, па откри кои се колегите чии песни се забранети. – Ќе споменам две имиња кои направија целосна забрана, првото име е семејството на покојниот великан Ѓорѓе Балашевиќ кои не дозволуваат да се пеат песните на Ѓорѓе, а второто име е Цане кој воопшто не дозволува неговите песни да се изведуваат по ниедна цена. Некои бараат и по 1000 евра од компоцизија, открива членот на жирито. Запрашан дали и други музички натпревари ќе имаат слични проблеми, Џорџ одговори не. -Да беа во прашање шоу програми, мислам дека немаше да има проблем.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

По свадбата, Петар Грашо доаѓа во Скопје

Eдна од најпопуларните музички ѕвезди на овие простори, Петар Грашо ќе одржи голем солистички концерт во Скопје. Скопјани, па и цела Македонија ќе бидат привилегирани на 18мај да уживаат во најголемите хитови на овој хрватски романтичар. „Арена Борис Трајковски“ очигледно ќе биде претесна да ги собере сите обожаватели на миленикот на македонската публика и во еден глас заедно со него да ја пее „Ako te pitaju“, потоа „Jel' ti reka […]

today23/02/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%