EX-YU ЕСТРАДА

Судот ја отфрли тужбата против „Нирвана“

today05/01/2022

Background
share close

Судот во Калифорнија ја отфрли тужбата против музичкиот бенд „Нирвана“ oд Спенсер Елден, кој бил фотографиран гол како бебе за нивниот албум „Nevermind“.

Елден лани ја тужеше рок-групата за наводна сексуална експлоатација, оти сликата, наводно, претставува сексуална злоупотреба на дете. „Нирвана“ минатиот месец побара случајот да биде отфрлен бидејќи, како што велат, неговите аргументи немаат вредност.

Аргументот на одбраната е дека Елден ја повторил сцената неколкупати заради пари, а и дека го истетовирал името на албумот на градите, па „ја искористил оваа слава и за да флертува со жени“.

Адвокатскиот тим на Елден имаше рок до 30 декември да одговори на барањето на Нирвана. Одговор немаше, па судот го отфрли случајот, со можност за нова тужба во иднина.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Судот ја отфрли тужбата против „Нирвана“ од голото бебе на корицата на нивниот албум

Калифирниски Суд ја отфрли тужбата против музичкиот бенд „Нирвана“, поднесена oд Спенсер Елден, кој бил фотографиран гол како бебе за нивниот албум „Nevermind“. Елден лани ја тужеше рок-групата за сексуална експлоатација, оти сликата, наводно, претставува сексуална злоупотреба на дете. „Нирвана“ минатиот месец побара случајот да биде отфрлен бидејќи, како што велат, неговите аргументи немаат вредност. Аргументот на одбраната е дека Елден ја повторил сцената неколкупати заради пари, а и дека […]

today05/01/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%