EX-YU ЕСТРАДА

Пол Макартни и Кендрик Ламар ќе настапат на „Гластонбери“ во јуни

today09/03/2022 4

Background
share close

Музичкиот ветеран Пол Макартни, раперот Кендрик Ламар и американската глумица и кантавторка Оливија Родриго се само дел од настапувачите на музичкиот фестивал „Гластонбери“ во јуни. Настанот повторно се одржува по тригодишна пауза поради пандемијата на коронавирус, соопштија организаторите.

Мекартни и Ламар се последни во низата најавени ѕвезди кои ќе настапат на главната бина „Пирамида“ како дел од фестивалот, којшто ќе трае од 22 до 26 јуни. Претходно своето учество го најавија и Били Ајлиш и Дијана Рос. Макартни (80), кој последен пат настапи на ваков голем музички настан во 2004 година, беше најавен како еден од учесниците на фестивалот во 2020., пред тоа да биде откажано.

„Да се ​​донесе Пол Макартни во Гластонбери е остварување на сонот за нас, голем миг во историјата на фестивалот“, рече соорганизаторката на Гластонбери, Емили Ивис.

Мекартни треба настапи на 25 јуни, една недела откако ќе наполни 80 години, што ќе го направи највозрасната „ѕвезда на настапот“ на фестивалот воопшто. Во исто време, Ајлиш е најмладиот соло настапувач досега. Таа ќе настапи вечерта на 24 јуни, Дијана Рос – по два дена, попладне, а Ламар подоцна вечерта.

Фестивалот за современи изведувачки уметности Гластонбери е музичко-сценски фестивал којшто се одржува недалеку од селото Пилтон во англиската област Сомерсет, од 1970-тите. Ја започнал локалниот фармер Мајкл Евис, кој со неколку пријатели го организирал првиот концерт наречен „Пилтон фестивал“. За нејзината популарност придонесе местото во близина – „Гластонбери“ поврзано со легендата за кралот Артур.

Со текот на времето, тој стана еден од најмасовните културни настани, собирајќи во просек до 150.000 луѓе. Фестивалот традиционално се одржува на отворено, што секоја година е под значително влијание на временските услови. Таму годинава ќе настапат и Арло Паркс, Волф Алис, Сем Фендер, Фиби Бриџерс, Меган ди Сталион, Доџа Кет и Херби Хенкок. Фестивалот последен пат се одржа 2019 година, а во мај лани беше организиран виртуелно – на интернет.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

РТС ќе го тужи Аца Лукас

По обвинувањата на Александар Вуксановиќ - Аца Лукас дека на фестивалот „Беовизија“, на кој се избираше претставник за „Евровизија“ на Србија му биле украдени гласови од телевоутингот, организаторите Радио телевизија на Србија реагираат дека софтверот автоматски ги собирал гласовите, без можност човечки фактори да влијаат врз статистиката на испратените СМС пораки и конечниот збир на гласови. Гласањето беше регуларно и транспарентно, велат од компанијата „Комтрејд систем интегрејшн“, задолжени за обработка […]

today09/03/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%