EX-YU ЕСТРАДА

Почина познатиот пејач Масимо Савиќ

today23/12/2022 24

Background
share close

Познатиот и ценет на поранешните југословенски простори пејачот Масимо Савиќ почина на 61-годишна возраст по кратко боледување, ја потврдиле во петокот од Аквариус рекордс тажната вест.

Неговата сопруга Ени и ќерката Мирна се простија од Масимо со емотивна објава на социјалните мрежи.

„По кратка, но херојска борба, нè напушти нашиот татко, сопруг, гордост и љубов, Масимо Савиќ. Иако го напушти овој свет, вечно ќе живее во нашите души. Насмеан, топол, силен, полн со љубов и исткаен од уметност. Засекогаш ќе бидеме твоите девојки. Ени и Мирна“, се вели во нивната објава.

Во 1989 година ја запознал сопругата Ени, која тогаш пишувала песни за Јосипи Лисац. Тие ја имаат ќерката Мирна, новинарка и поранешна радио водителка.

Масимо е роден на 6-ти јуни 1962 година во Пула, а средното образование го завршил во Загреб, каде што ја започнал својата музичка кариера. Масимо го поминал своето детство во Истра. На 12-годишна возраст заминал во Милано, а потоа со брод од Џенова, мајката и синпт тргнале на патување со брод во Австралија, за подоцна да се вратат во Истра.

Во 1983 година, како водач на легендарната њувејв/синт-поп група Доријан Греј, го издаде својот прв албум „Сјај у тами“, а две години подоцна вториот албум „За твоје очи“.

Групата стана позната благодарение на феноменалниот препев на групата насловна страна на групата Вокер Брадерс „The sun ain’t gonna shne more“, но со впечатливиот глас на Масим Савиќ. За препевот е заслужен Синиша Шкарица, кого гласот на Масимо го потсетил на вокалот на Скот Вокер, и покрај тоа што членовите на бендот немале поим кои се Walker Brothers.

И така се родил рвиот хит на Доријан Греј. За жал, членовите на бендот експериментирале со дрога во тие години. Тие на тоа гледаа „како поттик за правење музика“. Бендот се распадна во 1986 година, а потоа Масимо Савиќ започна успешна самостојна кариера и издаде четири албуми во соработка со Зринко Тутиќ.

Потоа следува пресврт во кариерата и уметнички поп и рок проекти, како што е албумот на англиски јазик „Elements“ или вокал во групата Метал Гуру, со истовремено објавување на петтиот албум во соработка со Тутиќ – „Бензина„ во 1995 година, токму на времето на врвот на хрватската „денс“ музика. Во 1998 година ја прекина соработката со Зринко Тутиќ.

Пет години подоцна, Савиќ го издава новиот албум „Масимо“. Нагорната паека на неговата кариера започна во 2002 година, кога потпиша договор со Aquarius Records, кој го издаде албумот „Вјештина“.

Со желба да се врати во бенд, тој полека го состави тимот. Се собира групата „Alkemičari“ и започнуваат серија концерти. Го прават албумот „Вјештина II“, со кој Масимо се врати во самиот врв на хрватската поп-рок музика.

Во средината на 2011 година, Масимо го издава огромниот хит „Из једног полгеда“, којашто постигна огромен успех и денес има над 15 милиони прегледи на YouTube.

Годината 2013-та ја посвети на јубилејот 30 години од својата кариера, а концертот во кариерата го одржа во загрепската „Арена“ на 5-ти ноември 2022 година. Повеќепати е наградуван со престижната хрватска музичка награда Порин.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%