EX-YU ЕСТРАДА

Почина пејачката Мерима Његомир

today20/11/2021 28

Background
share close

Легендарната фолк пејачка Мерима Његомир почина на 68-годишна возраст по кратко боледување, јавува Pink.rs. Његомир долго време ја немаше во јавноста, а причината е лошата болест со која со месеци лавовски се бореше. Имено, познатата пејачка на народна музика водеше битка со тешка форма на тумор.

The post Почина пејачката Мерима Његомир appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Илинка Скаловска со комплетна музичка обработка на народната песна „Ој месечино“

Илинка Скаловска е автор на музичка обработка на народната песна „Ој месечино“ која деновиве се појави и со видео запис. Аранжманот, изведбата и режијата се на Скаловска, снимател: Никола Нацев, монтажа: Илинка Скаловска и Никола Нацев. Видеото може да го погледнете на следниов линк. Оваа моја музичка обработка на народна песна е мое прво дело од ваков вид. Претходно имам изведувано и компонирано дела од други жанрови, но сега добив […]

today20/11/2021 5

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%