EX-YU ЕСТРАДА

Почина македонскиот музичар кој беше најпознат во родното Куманово (ФОТО)

today27/12/2021 81

Background
share close

На осумдесетгодишна возраст почина Столе Трајковски, еден од најпознатите музичари во Куманово, кој со неговиот кларинет и саксофон ги освојуваше светските сцени на културно-уметничките друштва.

Ја започнал својата кариера во „Градската Музика”и ја продолжил во Културно – уметничкото друштво „Панче Пешев“ каде што бил член повеќе од 50 години.

Се појавуваше на големите сцени во Франција, Монако, Шпанија, Италија, Бугарија, Романија и ширум бивша Југославија каде беше повеќекратно наградуван за неговите настапи.

Учествуваше и во документарната видеореконструкција „Свадбата во Кокино” во продукција на „Музеј Куманово” каде беа прикажани свадбените автентични обичаи во Кумановско, филмот беше промовиран од Институтот за македонски фолклор.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Скандал на настап на Девитo: Обожавател му ја тргна маската, реагираше обезбедувањето

Раперот Давид Љубеновиќ познато како Девито неодамна на настап во еден ноќен клуб му била тргната маската од лицето додека бил на бината. Додека Девито ја пеел песната „Само јако“, еден од обожавателите од првиот ред успеал да го фати и да му ја повлече маската. Раперот веднаш со грб се свртел кон публиката и повторно ја врати маската, додека обезбедувањето реагирало и го тргнало момчето. pic.twitter.com/s4NDfqhBVC— paja_kamiondzija (@PKamiondzija) December […]

today25/12/2021 23

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%