EX-YU ЕСТРАДА

Од 2023 започнува „Евровизија Канада“

today26/04/2022 12

Background
share close

„Евровизија Канада“ ќе ги краси телевизиските екрани од 2023 година. Артисти од секоја од 10-те провинции и три територии, кои го претставуваат секој музички жанр што може да се замисли, ќе се натпреваруваат со сите нови авторски песни во живо на Евровизија Канада. Некои од најпопуларните и најмоќните песни во светот се напишани токму од Канаѓани како Џони Мичел, Нил Јанг, Леонард Коен, Карли Реј Џепсен, Роби Робертсон, Бафи Сент Мари, Гордон Лајтфут, Сара Маклахлан, Трагичниот колк, Шања Твен, Џастин Бибер, Дрејк и Да Викенд. И, се разбира, Селин Дион која победи на натпреварот за песна на Евровизија во 1988 година, претставувајќи ја Швајцарија со Ne Partez Pas Sans Moi. Евровизија Канада ќе има корист од оваа долга традиција на фантастични текстописци и ќе го прослави најдобриот канадски талент. Форматот ќе ги позиционира уметниците директно против другите провинциски/територијални претставници во серија телевизиски квалификациски натпревари, кои ќе доведат до Полуфинале и крајно Големо финале. – Уникатното наследство на Изборот за песна на Евровизија датира од пред 67 години и неговата светска популарност продолжува да расте. Време е Канада да се приклучи на забавата и да стане играч на овој светски спектакл. Љубовта кон музиката е универзална и славењето на различните жанрови и стилови на музиката ги надминува границите, обединувајќи ги луѓето на начин на кој ниедна друга уметничка форма не може. Возбудени сме што ги најдовме најдобрите партнери за да им понудиме друга верзија на овој радосен феномен на новите фанови и да го споделиме овој извонреден натпревар со канадскиот народ, искоментира Мартин Остердал, извршниот супервизор на натпреварот за песна на Евровизија. – Феноменалното пишување песни и извонредното музицирање во оваа земја може да се спротивстави на било кој во светот и затоа Канада е совршен дом за следното повторување на Изборот за песна на Евровизија. Чест ни е што соработуваме со тимот на Евровизија за да го прикажеме огромниот музички талент од секој агол на нашата нација и канадските гледачи да станат дел од овој глобален феномен. Евровизија Канада ќе комбинира две сили кои секогаш ја зближувале нашата нација: фантастична музика и спектакл со настани во живо, додаде Линдзи Кокс, дел од внатрешната продукција. Дополнителни детали за партнерот и водителите ќе бидат објавени во наредните недели.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%