EX-YU ЕСТРАДА

Некст Тајм го промовираа филмскиот спот за „Кога падна на Пирина“: „Веруваме дека ќе ве направиме горди“ (ВИДЕО)

today14/04/2022 30

Background
share close

За преработката на старата македонска песна „Кога падна на Пирина“, Стефан и Мартин од Некст Тајм направија филмски спот со кој ги воодушевија фановите.

Популарното македонско дуо Некст Тајм ги израдува фановите со уште една преработка на стара македонска песна.

Овојпат Стефан и Мартин направија преработка на песната „Кога падна на Пирина“, а вчера, 13-ти април, го промовираа и нивниот видеоспот.

Старата македонска песна ја опејува смртта на Јане Сандански, а музичкиот спот на Некст Тајм е како краток филм за овој историски настан.

Од коментарите на Јутјуб и Фејсбук, јасно е дека фановите се ништо помалку од воодушевени.

„Веруваме дека македонскиот дух ќе живее вечно преку оваа песна. Веруваме дека ќе ве направиме горди“, изјавија Мартин и Стефан на промоцијата.

За аранжманот на песната се погрижи Николче Мицевски.

Погледнете го новиот видеозапис на Некст Тајм:

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Два концерта на „ПМГ Џез“ на почетокот на џез-фестивалот „Крај Вардарот џез“

Два концерта на македонските музички состави „Стој, После!“ и „Кантон6“ во реализација на „ПМГ Џез“ ќе се одржат вечерва во Макка бар, со што ќе се обележи почетокот на џез-фестивалот „Крај Вардарот џез“. „ПМГ Џез“ посочија дека младиот и талентиран Мартин Џорлев од составот „Стој, После!“, денеска прв пат по издавањето на својот прв албум „Умре ти, се родив јас“ ќе може да проследиме дел од интересно музичко патување. Тие […]

today14/04/2022 14

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%