EX-YU ЕСТРАДА

Макрон беше одушевен од моето пеење и ме покани во Париз на вечера: Кесовија раскажа за средбата со францускиот претседател

today25/11/2021

Background
share close

реза Кесовија откри дека им пеела на Емануел Макрон и Французите на свечениот ручек во загрепската Еспланада. Тереза ја испеала француската шансона „La Chanson de Lara“, која Макрон можел да ја слушне на ручекот на кој присуствувале околу стотина познати Хрвати. Инаку, Тереза Кесовија не е само пејачка дива во Хрватска. Таа била и останала легенда во Франција која го носи францускиот медал Офицер од редот на уметноста. Кесовија живеела во Франција во 60-тите и 70-тите години на минатиот век и таму изградила завидна кариера. Француската кариера на Тереза Кесовија започнала во 1965 година, кога ја отпеала „La Chanson de Lara“ од филмот Доктор Живаго. Додека живеела и работела во Франција, Тереза соработувала со познати ѕвезди како Серж Лама, Тино Роси, Жилер Беко и Рита Павоне. Тереза четири пати ја наполнила париската Олимпија. Таа се сретнала со неколку француски претседатели, а ова била нејзина прва средба со Макрон.

The post Макрон беше одушевен од моето пеење и ме покани во Париз на вечера: Кесовија раскажа за средбата со францускиот претседател appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Мишо Ковач итно префрлен во болница

Пејачот Мишо Ковач повторно е итно хоспитализиран, а моментално е на пулмолошкиот оддел. Пред два дена имал висока температура, но дури вчера дошла брза помош да го земе во Строжанац, каде моментално живее со сопругата Лидија во стан под кирија, јавува „Слоодна Далмација“. Лекарите се сомневаат дека е почеток на пневмонија. Мишо бил тестиран и за коронавирус, а наодите покажале дека и Лидија и тој биле негативни. Не можам да […]

today25/11/2021

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%