EX-YU ЕСТРАДА

Макрон ја поканил Тереза Кесовија на ручек

today25/11/2021

Background
share close

Пејачката Тереза ​​Кесовија е една од стотиците гости кои ќе ручаат со Макрон, а за тоа има голема причина. Тереза ​​Кесовија не само што е пејачка дива во Хрватска, таа беше и остана легенда во Франција која го носи францускиот Орден на честа од областа на уметноста, пишува „Index.hr“. Таа откри и што планира да му каже на Макрон кога ќе го види:

Нешто за неговиот нов мандат, во кој цврсто верувам. Се надевам дека за време на новиот мандат тој ќе работи уште повеќе да ги зближи нашите два народа и нашите две земји, изјави таа за „Story“. Мислам дека нема да имам многу време да разговарам со него, но секако ќе го поздравам. Таму ќе биде и амбасадорот Вејсиер кој ми е многу драг и е пријател на претседателот, додава таа.

Кесовија живеела во Франција во 60-тите и 70-тите години на минатиот век и таму изградила завидна кариера. Француската кариера на Тереза ​​Кесовија започнала во 1965 година, кога ја отпеала „La Chanson de Lara“ од филмот „Доктор Живаго“. Додека живеела и работела во Франција, Тереза ​​соработувала со познати ѕвезди како Серж Лама, Тино Роси, Жилбер Беко и Рита Павоне. Тереза ​​четири пати ја наполнила париската „Олимпија“ и се запознала со неколку француски претседатели а денеска ќе ја има првата средба со Макрон.

The post Макрон ја поканил Тереза Кесовија на ручек appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Данијела првпат зборува за Петар Грашо по раскинувањето

Хрватската пејачка Данијела Мартиновиќ првпат јавно прозборе за раскинувањето на 24 годишната љубовна врска со колегата Петар Грашо. За хрватскиот магазин „Глорија“, Данијела наведува дека прекинот бил неизбежен. Не можете да го избегнете моментов кој е неизбежен, изјавила пејачката која за врската со Грашо додала дека е „убаво минато“. По раскинувањето Петар Грашо стапи во врска со 15 години помладата Хана Хуљиќ, ќерка на музичарот Тончи Хуљиќ.The post Данијела првпат […]

today25/11/2021

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%