EX-YU ЕСТРАДА

Којо за смртта на српската јутјуберка: Балканот не научи да ги почитува успешните

today17/12/2021 37

Background
share close

Не стивнуваат реакциите во јавноста по самоубиството на 21-годишната инфлуенсерка и гејмерка Кристина Кика Ѓукиќ, жртва на интернет-насилство. Веста за нејзината смрт ја потресе јавноста во целиот регион, а се огласија и бројни познати личности кои ја нагласија важноста од превенција кога е во прашање таканаречениот сајбер-булинг. Тоа го направи и славниот српски актер Никола Којо.

„Животот и така е прекраток. Младите мора да знаат дека всушност постојат и решенија за нивните проблеми, иако можеби моментално не го гледаат светлото на крајот од тунелот. Ако се прашувате што значат и колкава е моќта на навредливите коментари, сетете се на Кика. Со само 21 година стави крај на овоземскиот живот поради неиживеани личности кои седат зад тастатурата и ги навредуваат другите на најстрашен начин“, пишува тој.

Којо нагласува дека слична е ситуацијата и со националистичките коментари.

„Ќе бидете ли среќни ако некому му упатите глуп националистички или пресонално навредлив коментар? Имајте на ум дека коментарите болат, па и убиваат, дури може да бидат пресудни и за вооружен конфликт. Што, претерувам? Размислете! Вие не сте или не сакате да бидете свесни за ова. Мислите дека е забавно и ИН некого или нечии чувства да ги навредувате и да ги понижувате? Срам да ви е на сите кои пишувате навредливи коментари! Балканот е мој, како што е и ваш, но Балканот не научи во доволна мера да ги почитува успешните, другите и поинаквите и големо прашање е дали некогаш тоа ќе се случи. Кика нека почива во мир, а ние како општество паднавме на големиот испит за човечност и хуманост“, завршува актерот во своето обраќање.

 

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Бака Прасе низ солзи: Не сум убиец, со Кика се разделивме како пријатели

Не беше во ред тоа што го правев, но не е мое да ја откријам причината за самоубиството, тоа е одлука на нејзиното семејство, а јас не сум убиец, рече Бака Прасе во видео обраќање откако беше прозван како виновен за смртта на младата српска јутјуберка Кристина Кика Ѓукиќ (21) која си го одзеде животот. Како причина за нејзиното самоубиство во српските медиуми и на социјалните мрежи беше наведена неможноста […]

today17/12/2021 44

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%