EX-YU ЕСТРАДА

Хитот на Тоше крие морбидна вистина: Песната ја напишал затвореник кој служел казна за убиство, а еве за кого била посветена

today21/02/2022

Background
share close

Регионот лиеше солзи на 16 октомври 2007 година, кога сите медиуми беа преплавени со веста дека Тоше Проески загинал во сообраќајна несреќа на автопат во Хрватска, а многумина не можеа да се помират со големата загуба ниту 14 години подоцна. Неговиот живот и кариера често беа тема во медиумите, а некои детали се малку познати во јавноста. Ретко кој знае дека една од омилените песни на Тоше која тој ја испеал е „Соба за тага“, а дека нејзе ја напишал еден затвореник кој отслужувал казна поради убиство на љубовникот на неговата сопруга. Песната ја посветил токму на неговата сопруга. Тој текст подоцна стигнал до менаџерот на Тоше, кој му предложил на пејачот да го отпее. Како што пишуваат медиумите, авторот на овој текст не побарал никаков финансиски надомест, а единствено што побарал е посвета на оригиналниот албум кој го добил.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Гоце Николовски: Осамените први умираат, но барем знаат зошто

Тој е од оној вид луѓе на кои автоматски им верувате. Едноставно, неговото меланхолично лице влева доверба. Човек е кој го почитува длабоко минатото и не ги заборава лекциите на кои тоа го научило. Патриот кој останува доследен на себе. Тврдоглав е, лесно ќе ве збуни, а сепак, соговорник покрај кого се чувствувате опуштено. Делува помладо од своите години (48). Ги обожува Вивалди, Ниче… Тој е еден од најхаризматичните на […]

today20/02/2022 2

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%