EX-YU ЕСТРАДА

Го собори рекордот со „Греми“ наградите, а сега Бијонсе доби прва номинација за „Оскар“

today11/02/2022

Background
share close

Откако лани го собори рекордот за најмногу добиени „Греми“ награди, поп-пејачката Бијонсе годинава ја освои и својата прва номинација за „Оскар“ за најдобра филмска музика.

Се работи за песната „Be Alive“, којашто е дел од филмската музика на „Краот Ричард“ – приказна за детството на тениските сестри Серена и Венус Вилијамс и нивниот инспиративен татко Ричард. Извршниот продуцент и ѕвезда на филмот, Вил Смит, кој исто така, е номиниран за најдобра главна машка улога, зборуваше за песната, инспирирана од приказната на херојот кој ги претвори своите ќерки во шампионки.

-Спојот на филмот и песната е еден вид магија што е неспоредлива во забавната индустрија. Бев пресреќен кога Бијонсе ја прифати соработката, изјави Смит.

Иако ова е нејзина прва номинација за Оскар, Бијонсе неколкупати настапуваше на „Оскарите“ со своите хитови. Таа е номинирана за најдобра оригинална песна, покрај Ван Морисон, Лин-Мануел Миранда, Дајан Ворен и Били Ајлиш и, Финис.

Годинашното 94. доделување на Оскарите ќе се емитува на „Еј-би-си“, на 27 март.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Големите хитови на Френк Синатра на романтичен концерт „LOVE O’CLOCK – Fly me to the Moon“ во Центар за култура -Битола

“LOVE O’CLOCK – Fly me to the Moon“ е насловот на концертот што ќе го одржат вокалистката Јасна Димитровска заедно со Битолскиот дувачки оркестар на 12 февруари (сабота) во 20 часот во Центарот за култура во Битола. Ова ќе биде романтичен концерт на чиј репертоар ќе се најдат најголемите хитови на безвремениот Френк Синатра, меѓу кои: Cheek to Cheek, I’ve got the world on a string, Come fly with me, […]

today11/02/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%