EX-YU ЕСТРАДА

Евровизија 2022: Македонија на претпоследното место на обложувалниците, зад нас е само Словенија – Украина убедливо го држи првото место

today18/03/2022

Background
share close

Македонската пејачка Андреа Коевска која што ќе не претставува на овогодинешниот музички фестивал – Евровизија моментално се наоѓа на претпоследното место на обложувалниците. Само Словенија е зад Македонија со песната „Диско“ кои ќе ја изведат „ЛПС“. На официјалната страница на Eurovisionworld, може да се следи котирањето на земјите учеснички на обложувалниците, а убедливо на првото место е Украина со песната „Стефанија“ и Калуш Оркестар. Зад Украина е Италија, а потоа Шведска, Британија, Грција, Полска… Србија и Констракта се на 19-то место, Хрватска на 31-во, Бугарија на 32-ро, а пак Црна Гора на 38-то место.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

Естрада

Познати музички имиња вечерва на „Гоце фест“ во Домот на АРМ

Во петок, 18-ти март, ќе се одржи фестивалот на новосоздадени македонски патриотски и родољубиви песни „Гоце фест“. Настанот кој е во чест на ликот и делото на Гоце Делчев ќе започне во 20 часот во Домот на АРМ Скопје, а најавено е учество на познати музички имиња од земјава. Блага Петреска, Виданка Ѓорѓиевска, Круме Спасовски, Ани Малинкова, Јулија, Петар Нечовски, Лени Партикова, Кате Соната, Ванчо Тарабунов и многу други се […]

today18/03/2022

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%