EX-YU ЕСТРАДА

Дуа Липа обвинета за плагијаторство за нејзиниот нов хит

today12/03/2022 5

Background
share close

Британската поп-пејачка Дуа Липа се соочува со тужба за повреда на авторски права, поднесена од бендот „Артикал саунд систем“. Раперите, имено, тврдат дека таа ја искористила нивната песна „лив јуар лајф“ (Live Your Life) за нејзиниот хит „Левитејтинг“ (Levitating). Од рап-бендот сметаат дека поп-ѕвездата и нејзиниот тим ја имале предвид нивната песна кога ја создале „копијата“. Иако во тужбата музичарите не објаснуваат зошто мислат така, стручни лица признаваат дека има сличности во двете песни, особено рефрените. „Артикал саунд систем“ како обвинети ги именуваше и „Ворнер рекордс“, барајќи да ја добијат цела заработка од песната, како и да добијат обештетување. Од тимот на Дуа Липа сѐ уште нема коментари. Таа, инаку, го објави својот последен албум „Фјучр носталџиа“ (Future Nostalgia) во 2020 година, а во една прилика рече дека не очекувала „Левитејтинг“ да стане толку голем хит.

The post Дуа Липа обвинета за плагијаторство за нејзиниот нов хит appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Предходни вести

EX-YU ЕСТРАДА

Аца Лукас ја испеа песната за првиот танц на синот, продолжи со „Волиш ли ме“ и самиот да си лепи евра на чело

Аца Лукас денеска го жени синот Лазар, а како што пишуваат српските медиуми, пејачот е најрасположен на свадбената веселба. Тој ја испеал и првата песна на свадбата „Има ли наде за нас“, на која младенците го изиграле свадбениот танц. Потоа, на задоволство на пристутните, продолжил со неговиот хит „Волиш ли ме“, по што извадил купче со евра за да ја кити музиката, а и самиот себе. На свадбата запеа и […]

today12/03/2022 5

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%