EX-YU ЕСТРАДА

Баба Ванѓа предвидела дека ќе се распадне групата Лепа Брена и „Слатки грех“

today31/01/2022 18

Background
share close

Директорот на продукцијата „Гранд“ се присети кога заедно со Лепа Брена ја посетил покојната бугарска пророчица Баба Ванѓа, позната по тоа што со неверојатна прецизност ги пророкувала судбините на луѓето. Имено, посетата се случи пред повеќе од 30 години, кога Лепа Брена и „Слаткиот грев“ одржаа спектакуларен концерт на стадионот пред 120..000 луѓе.

-Отидовме со Брена и добивме по две коцки шеќер. Ги завиткавме во салфетка и ги ставивме под перницата вечерта пред посетата на Ванѓа. Следниот ден отидовме кај неа со тоа – се сеќава Поповиќ

-Кога бевме на концертот во Бугарија ни рекоа дека во 11 часот сме имаме средба со Баба Ванѓа. Јас и Брена отидовме и добивме по две коцки шеќер. Ги завиткавме во салфетка и ги ставивме под перницата вечерта пред посетата на Ванѓа. Следниот ден отидовме кај неа со тоа. Не предупредија да не и даваме пари или други материјални работи бидејќи сето тоа го добила од државата и автомобилот и куќата и обезбедувањето. Цариникот не провери сите, поминавме еден километар, имаше шатори, а во нив имаше илјадници луѓе на кои имаа 15 дена до закажаното време. Тито четири пати бил со Ванѓа, таа му кажала што да прави. Ванѓа разумно зборуваше српски – изјави Саша .

Дојдовме со Брена, таа не пречека, сакав да бидам прва. Таа ми вели да ги извадам очилата, јас и велам да не ги носи, а таа ми вели да не бидам груба и да се сеќавам на се што ќе ми каже. И брзо почнува да зборува: „Имаш 37 години, татко ти загина во сообраќајна несреќа, мајка ти остана сама, престана запали свеќа за слава, опомени ја“. Па таа ми рече дека црвената кола ми е одлична, ја купив во Виена и ми рече да ги чувам хартиите што ги направив во Виена. Таа вели дека таа група каде што работиш сега нема да постои за една година, ќе се распадне. Тогаш, во август 1991 година, на концертот имавме дури 120.000 гледачи. И тогаш таа ми вели дека ќе пеам, и таа пука од смеење. И јас бев единствениот во групата што не пееше. Тогаш ми кажа дека на 48 години ќе бидам врвот на српската естрада, а јас и Брена се гледавме зачудено. И тогаш ја прашувам: „Кажи ми, кога ќе се женам? Таа ми вели дека нема да се женам во наредните 6 години. А девојка ми беше бремена во тоа време, на 4 месеци, на што Ванѓа ми вели дека нема ништо од неа, дека нема да се роди дете и дека ќе раскинеме на 5 јануари. И така беше. И на крајот ми вели дека ќе умрам на 86 години од природна смрт – откри Саша Поповиќ

The post Баба Ванѓа предвидела дека ќе се распадне групата Лепа Брена и „Слатки грех“ appeared first on Република.

Напишано од: KissFM

ОЦЕНКА

Коментари за веста (0)

Оставете ваш коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0%